Пресцентр

В Енергоатомі достатня кількість висококваліфікованих фахівців для реалізації нових масштабних завдань

Розмір шрифту

Скинути
14.09.2021

Задля реалізації завдань зменшення викидів вуглецю та декарбонізації світової економіки у світі розпочався новий етап розвитку ядерної енергетики, підвищення безпеки й ефективності роботи атомних електростанцій. Адже саме цей вид екологічно чистої генерації здатен у найкоротші терміни надійно замінити теплову генерацію.

Україна не є винятком і є активним учасником цього процесу. Проєкти з будівництва в Україні нових атомних енергоблоків знайшли підтримку в США. Відповідні стратегічні домовленості Енергоатома з американськими партнерами, зокрема з компанією Вестінгхаус, були зафіксовані під час візита Президента України Володимира Зеленського до США на початку вересня. По суті, саме з цієї дати бере свій відлік новий етап розвитку вітчизняного Енергоатома, і одне з найважливіших завдань зараз – збудувати ще один енергоблок на Хмельницькій атомній електростанції, чотири нових енергоблоки на Запорізькій, Рівненській та Південноукраїнській АЕС, а також енергоблоки на основі малих модульних реакторів для заміни ТЕС, що виводимуться з експлуатації.


Звісно, реалізація таких масштабних проєктів вимагає відповідного кадрового забезпечення – висококваліфікованих фахівців і спеціалістів найвищих категорій. І хоча нині в Енергоатомі достатньо таких фахівців (із 34 тисяч працівників 75% мають кваліфікацію в ядерній інженерії) і Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з американськими бізнесменами високо оцінив їхню фаховість, назвавши «найкращими атомниками світу, яким він довіряє», звичайно, що є потреба у постійному навчанні та підвищенні кваліфікації, особливо щодо ефективного використання американських технологій у вітчизняній ядерній енергетиці. Тож Енергоатом разом із партнерами зі США вже планує масштабні програми обміну спеціалістами – конструкторами, проєктантами, будівельниками, інженерами, оперативним персоналом тощо.

Йдеться також про навчання українських студентів із профільних вищих навчальних закладів новим американським технологіям в ядерній енергетиці. Підготовка міститиме не лише теорію, а й заняття на тренажерах в інженерних офісах та на майданчиках компанії Westinghouse, де будуються і вводитимуться в експлуатацію енергоблоки АР-1000. Наразі майже 2 600 студентів опановують «атомні» технічні спеціальності у вишах України. У 2021 році порівняно із попереднім майже вдвічі зросла кількість студентів, які пішли навчатися на такі спеціальності.

«Світова атомна енергетика наразі відчуває брак кваліфікованого персоналу. Саме тому українські фахівці надзатребувані, їх запрошують працювати до багатьох різних країн», – констатує виконавчий директор з персоналу ДП «НАЕК «Енергоатом» Олег Бояринцев.«Ще два роки тому існував великий ризик втрати значної кількості інженерів, – розповів він. – Так, протягом 2014–2019 років з України для роботи на атомних станціях РФ, Білорусі, Туреччини, Китаю й інших держав виїхали понад 1100 працівників, з яких близько 90 – висококваліфікований персонал.

У 2018-2019 роках ситуація була вкрай хиткою: існувала загроза дефіциту в Україні ліцензованих спеціалістів-атомників, особливо оперативного персоналу АЕС».

2020 року зусиллями нового керівництва НАЕК та її профспілкової організації негативну тенденцію втрати висококваліфікованих фахівців вдалося подолати, і протягом останніх двох років жоден із них не виїхав за кордон задля кращого заробітку.

Олег Бояринцев пов’язує цей факт передусім із забезпеченням гідного рівня оплати праці персоналу вітчизняних АЕС: «Торік заробітну плату підвищили загалом на 24%: протягом року мінімальна тарифна ставка змінювалася на вищу чотири рази, а з 1 січня 2021-го її збільшили ще на 16%. Майже третина працівників компанії (11,5 тисячі) скористалися санаторно-курортним лікуванням, на що Енергоатом спрямував 185 млн грн. Колективний договір Компанії з профспілками, в якому прописані численні заходи соціальної підтримки працівників, у 2020-му та за перше півріччя 2021 року виконали на 100%».

Сьогодні ДП «НАЕК «Енергоатом» є одним з найнадійніших і найвідповідальніших роботодавців в Україні, який гарантує гідні умови праці, безпеку та добробут своїм працівникам. Для порівняння: середня заробітна платня виробничо-технічного персоналу (тобто основного персоналу середньої ланки, який безпосередньо несе  відповідальність за роботу енергоблоків) в Компанії на 14% перевищує середній рівень оплати в Росатомі.

Компанія докладає максимальних зусиль для утримання наявних кадрів і висококваліфікованих фахівців, залучення й адаптації перспективної молоді, забезпечення професійного розвитку та соціального захисту усім своїм працівникам, започатковує нові програми підготовки персоналу, які запроваджуватимуться з міжнародними партнерами.