Великі проєкти

Южно-Український енергокомплекс завершив серію громадських слухань з підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м (Відео)

Розмір шрифту

Скинути
04.05.2017

Южно-Український енергокомплекс завершив серію громадських слухань з обговорення матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. Останні за чергою збори відбулися 28 і 29 квітня в смт Костянтинівка та місті-супутнику АЕС Южноукраїнську.

Громадські слухання в Костянтинівці пройшли у конструктивному руслі. Заслухавши доповіді фахівців ВП ЮУАЕС, місцеві мешканці піднімали питання зарибнення Південного Бугу, його повноводності, впливу на довкілля експлуатації Ташлицького та Олександрівського водосховищ, а також вартості електроенергії для населення 30-кілометрової зони. Під час дебатів звучали також пропозиції щодо ефективнішого використання грошей, що виділяються в рамках проекту добудови Ташлицької ГАЕС на вирішення соціальних і екологічних проблем районів, прилеглих до зони будівництва ТГАЕС. Наприклад, на заходи з енергоефективності чи на створення системи централізованого опалення в Костянтинівці. Проте найжвавішу дискусію викликало питання децентралізації. Костянтинівці виявили бажання об'єднатися з громадою міста-супутника АЕС. Цей процес вже пройшов усі підготовчі процедури: отримано схвалення населення міста, Миколаївська облдержадміністрація видала підсумковий висновок щодо відповідного проекту рішення, а Костянтинівська сільська рада його затвердила. Але на етапі схвалення рішення сесією Южноукраїнської міської ради питання застопорилося. «Підвищення рівня Олександрівського водосховища - питання державної ваги, - виступив на громадських слуханнях корінний мешканець Костянтинівки нині пенсіонер Олександр Трущенко. - Проте давайте знаходити золоту середину. Розвивати атомну енергетику необхідно, бо без неї сьогодні - нікуди. І якщо підвищення рівня водойми потрібне державі, вважаю, цей процес варто підтримати. Проте, що населення отримає в якості компенсації? Наприклад, для мешканців села сьогодні важливе об'єднання з містом, тому що це - доступна медицина, робочі місця, перспективи тощо».

Межу під обговореннями на громадських слуханнях підвів костянтинівський сільський голова Микола Коляда, закликавши односельців підтримати наміри атомників: «Атомна енергетика - це наше майбутнє. Так давайте будувати і розвивати Україну, давайте допоможемо южно-українським атомникам, які хочуть щось зробити для нашої країни».

На відміну від Костянтинівки, де громадські слухання пройшли у форматі конструктивного діалогу, в Южноукраїнську розмова одразу ж перейшла в гостру фазу. Представники громадських і екологічних рухів спробували задати агресивний тон зборам. Дискусія зелених і енергетиків, за традицією, зачіпала екологічні аспекти, питання безпеки підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м, якості води в Південному Бузі, збереження видової різноманітності рослинного та тваринного світу в зоні затоплення. Піком напруги став момент, коли один з місцевих активістів мешканець Южноукраїнська Володимир Бевз, звернувся до діячів-екологів, заявивши, що плакат із закликом зберегти Гард, який вони розмістили в залі, не відображає суті того, що відбувається. «Ви не були на берегах цього водосховища і навіть не розумієте, проти чого голосуєте. Підніміться вгору за течією Південного Бугу та подивіться, що впадає в нашу річку, починаючи з Вінниці і закінчуючи Первомайськом. Чому ви не стоїте там з плакатами і не кричите, що Буг гине?».

Не менш напруженим було обговорення теми збереження рідкісних рослин, що підпадають під затоплення при підвищенні рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. Представники Національної академії наук України доповіли, які роботи проводяться в рамках збереження видової різноманітності. «Хочу сказати, що переселення раритетних рослин і відтворення їх популяції - це унікальний експеримент, який в Україні не має аналогів. При цьому жоден вид рослини, що зростають на землях Гранітно-степового Побужжя, не викопується і не переноситься на території інших регіонів, - апелював до тих, хто висуває претензії, представник Інституту ботаніки ім.В.Холодного НАНУ Валерій Новосад. - Їх вирощують у ботанічних садах і таким чином відтворюють популяцію. Усі наші роботи було відзначено найвищою нагородою Президії Академії наук, грамотою Верховної ради України і цього року ми отримали медаль за видатні заслуги в науці».

У цілому під час обговорення було піднято багато питань. Вони зачіпали збереження меж міського пляжу - зони відпочинку южноукраїнців на березі ріки, стан дюкерного переходу через Ташлицьке водосховище, теми надійності греблі між верхньою та нижньою водоймами ТГАЕС, очищення Південного Бугу від заростей очерету тощо. У виступах звучали пропозиції щодо шляхів вирішення проблем, які виникають у процесі експлуатації Олександрівського водосховища. Зокрема, представники місцевої спілки рибалок-любителів за рахунок коштів програми соціально-екологічних заходів у рамках добудови Ташлицької ГАЕС рекомендували проводити зариблення водойми спеціальними видами риб для боротьби з цвітінням води. Думки, пропозиції та зауваження всіх промовців на громадських слуханнях були почуті. Їх буде внесене до розділу «Врахування громадської думки» Оцінки впливу на навколишнє середовище та направлено в складі документа до органів Мінприроди для проходження державної екологічної експертизи.

Довідка. Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 540 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2008 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2004 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги».