Діяльність

На РАЕС обговорили проект з удосконалення системи поводження з рідкими РАВ

Розмір шрифту

Скинути
23.01.2019

На Рівненській АЕС стартував дводенний візит команди експертів проекту технічної допомоги ЄС «Визначення форм відходів, що забезпечують безпечну переробку, зберігання та захоронення радіоактивних відходів (РАВ), що зберігаються на українських ядерно-енергетичних підприємствах». Проект реалізується в рамках Програми взаємодії «Інструмент співробітництва в сфері ядерної безпеки» (ІСЯБ), який фінансується з бюджету Європейської Комісії (ЄК).

Технічний візит відбувся за участю експертів консорціуму «NUKEM Technologies Engineering Services GmbH», «BS», «PLEJADES GmbH - Independent Experts», представників ДСП «Екоцентр» та НАЕК «Енергоатом», а також фахівців хімічного цеху (ХЦ) та цеху дезактивації та радіоактивних відходів (ЦДтаРАВ) Рівненської АЕС.

За словами провідного інженера відділу поводження з РАВ НАЕК «Енергоатом» Олександра Фазли, бенефіціаром проекту, який стартував восени 2018 року, є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, представлене НАЕК «Енергоатом» і Державним агентством України з управління зоною відчуження. Кінцевими користувачами є Рівненська, Запорізька, Южно-Українська, Хмельницька і Чорнобильська АЕС, а також «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами». «В результаті впровадження даного глобального проекту ми отримаємо можливості для ефективного впровадження сучасних технологій і проектування відповідних установок для безпечної та економічно ефективної переробки і подальшого захоронення рідких радіоактивних відходів, які зараз накопичуються і зберігаються на атомних електростанціях країни, - прокоментував Олександр Фазли. - У ході дводенного перебування на Рівненській АЕС буде визначено три проблемні потоки РАВ. Наразі один із них вже визначено – це сольовий сплав, обсяги якого з роками накопичено на енергоблоках АЕС. Сучасний досвід та технології з переробки трьох проблемних потоків рідких РАВ дозволять переробляти їх у визначених місцях АЕС. У подальшому вже перероблені рідкі РАВ у тверді, будуть перевозитись до комплексу «Вектор» (Чорнобильська зона) для захоронення».

Як зазначив начальник хімічного цеху РАЕС Анатолій Тихомиров, впровадження даного проекту, який забезпечить безпечне довготривале зберігання і захоронення радіоактивних відходів, дозволить вдосконалити систему поводження з РАВ на Рівненській АЕС, що, у свою чергу, підвищить рівень безпеки енергоблоків для подальшого надійного виробництва електроенергії.

Інженер дільниці з переробки рідких РАВ ХЦ Юлія Новікова презентувала детальну інформацію про специфіку та порядок поводження з рідкими РАВ на електростанції, обсяги накопичення РАВ у сховищах, установки по поводженню з рідкими РАВ, які експлуатуються, а також порядок транспортування контейнерів до сховищ.

У ході зустрічі обговорено цілу низку питань, пов’язаних із втіленням проекту на майданчику РАЕС. Впродовж перебування заплановано відвідування низки об’єктів РАЕС: приміщення сховищ рідких РАВ, установки центрифугування, установки глибокого випарювання, лабораторії контролю переробки рідких РАВ ХЦ, сховища твердих РАВ ЦДтаРАВ.

Відразу після візиту на Рівненську АЕС, подібне обговорення реалізації проекту, відбудеться на ХАЕС, а у лютому – на майданчиках ЗАЕС та ЮУАЕС.

Довідка. Співробітництво з Європейським Союзом у сфері енергетики НАЕК «Енергоатом» здійснює переважно через дві програми: TACIS та INSC (ІСЯБ). Європейська Комісія у 1991 році розпочала співпрацю з Україною в рамках програми TACIS. Основна мета програми – надання конкретної допомоги для підвищення ядерної та радіаційної безпеки шляхом постачання новітнього обладнання, технологій тощо. Програму було завершено у 2006 фінансовому році, загальний обсяг фінансування з боку ЄС склав понад 200 млн євро.

Після завершення програми TACIS ЄК продовжила надавати допомогу в рамках нової програми – INSC, яку, згідно з рішенням Європейської Комісії, розпочато з 2007 фінансового року. Головною відмінністю від програми ТАСIS, яка була спрямована на конкретні АЕС, програма ІСЯБ зорієнтована на проекти, які мають вплив на роботу всіх діючих АЕС України і на «м’яку» допомогу. Такий підхід передбачає реалізацію пілотних проектів і розповсюдження результатів на інші АЕС за кошти Енергоатома.