Діяльність

Місія МАГАТЕ з підвищення експлуатаційної безпеки АЕС PROSPER вперше пройшла в Енергоатомі

Розмір шрифту

Скинути
22.06.2018

З 18 по 22 червня в НАЕК «Енергоатом» проходила місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) з перевірки ефективності аналізу досвіду забезпечення експлуатаційної безпеки PROSPER (Peer Review of the effectiveness of the Operating Safety Performance Experience Review process). Місія PROSPER була організована МАГАТЕ на прохання Енергоатома та вперше проходила в Україні.

У складі команди МАГАТЕ до України прибули відомі у світі фахівці з експлуатаційної безпеки АЕС: Даян Захрадка, Теа Біліч-Забріч, Рой Хартер та Ладіслав Кіш. Окрім фахівців МАГАТЕ у роботі місії брали участь представники чотирьох українських АЕС, Дирекції Енергоатома, місію також супроводжували експерти Держатомрегулювання та Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки.     

Робота місії була сконцентрована на перевірці та аналізі використання інформації з досвіду експлуатації на українських АЕС. Виявлені відхилення сприятимуть вдосконаленню системи обліку досвіду експлуатації та дозволять розробити і впровадити коригувальні заходи, спрямовані на запобігання експлуатаційних подій у майбутньому. В ході місії відбувся обмін досвідом з розслідування та аналізу експлуатаційних подій в роботі АЕС, включаючи незначні події.

Перший віце-президент - технічний директор Енергоатома Олександр Шавлаков висловив подяку експертам МАГАТЕ за допомогу, яку вони надають українським фахівцям з експлуатації АЕС у виконанні пріоритетного для Енергоатома завдання – підвищенні безпеки експлуатації атомних електростанцій. «Місія  PROSPER надає можливість порівняти наш процес використання досвіду експлуатації атомних електростанцій з кращим міжнародним досвідом і спільно визначити шляхи поліпшення характеристик експлуатаційної безпеки», - зазначив Олександр Шавлаков.

У свою чергу керівник місії МАГАТЕ Даян Захрадка наголосив, що світовий досвід експлуатації АЕС свідчить про повторюваність великої кількості експлуатаційних подій на атомних електростанціях. «Причиною таких повторень зазвичай є недосконалість програм з досвіду експлуатації. Головна мета нашої місії полягає у наданні Енергоатому допомоги у підвищенні експлуатаційної безпеки атомних станцій шляхом вдосконалення методів використання досвіду експлуатації.  У складі нашої команди 4 експерти, які мають дуже глибокі знання саме у сфері аналізу досвіду експлуатаційних подій», - повідомив експерт МАГАТЕ.

Він також звернув увагу на значний обсяг інформації щодо експлуатаційних подій, яка підлягає вивченню. «При експлуатації АЕС відбувається кілька тисяч експлуатаційних подій, головним чином це події низького рівня (тобто ті події, що не несуть загрози безпеці експлуатації АЕС), але можуть бути и такі події, які мають підвищений потенціал ризику. Події з високим потенціалом ризику мають ретельно вивчатися, а причини їх виникнення розслідувані для напрацювання профілактичних та запобіжних заходів з метою недопущення повторення таких випадків у майбутньому. За підсумками нашої роботи Енергоатому буде надано конкретні рекомендації щодо вдосконалення програм аналізу досвіду експлуатації», - пояснив Даян Захрадка.

Довідково. Програма PROSPER сприяє тому, щоб країни-члени МАГАТЕ могли підвищити рівень безпечної експлуатації своїх АЕС. Її мета - перевірка програми з досвіду експлуатації оператора АЕС. При цьому перевіряються всі галузі управління досвідом експлуатації, даються рекомендації з питань, що безпосередньо стосуються характеристик експлуатаційної безпеки. Пропозиції, які надаються за результатами перевірки, спрямовано на підвищення ефективності програм аналізу досвіду експлуатації, а також на стимулювання персоналу АЕС до розгляду інших шляхів і засобів вдосконалення досвіду експлуатації. Місія PROSPER проводиться тільки на прохання країн-членів МАГАТЕ.