Діяльність

У зоні спостереження ЮУАЕС тривають громадські слухання з питання ПТЕ енергоблока №3

Розмір шрифту

Скинути
16.10.2019

У населених пунктах зони спостереження Южно-Української АЕС тривають громадські слухання з обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації (ПТЕ) енергоблока №3. Десятого жовтня фахівці енергокомплексу спілкувались з представниками Братського району.

Южно-Українську АЕС на громадських слуханнях представляла делегація спеціалістів з різних напрямків. Очолив її заступник головного інженера з продовження терміну експлуатації, технології та інжинірингу Ігор Кравченко. Він розповів про переваги та недоліки атомного виробництва, про енергетичну стратегію України, підготовку третього енергоблока до довгострокової експлуатації та заходи, виконані для підвищення його надійності.

Щоб почути аргументи атомників та поставити свої запитання в будинку культури смт Братське зібралося 134 учасники. Четверо з них представляли громадські організації. До складу Братського району, окрім селища міського типу, входить 59 сіл. 21 населений пункт знаходиться в радіусі до 30 км від атомної станції. «Ми не байдужі до долі свого Братського, - наголосила учасниця слухань Світлана Агаркова. – Нам цікаво чи вплине рішення про продовження строку експлуатації енергоблока на навколишнє середовище, чи матимемо ми пільги на електроенергію, якою буде ціна на неї».

Чимало проблем сусідам Южно-Української АЕС вдається розв’язувати завдяки відрахуванням за ризик проживання у зоні спостереження. Під час слухань було зазначено, що з моменту дії бюджетної програми «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження» Братський район отримав 9 мільйонів 894 тисячі гривень. Однак, розмір субвенції постійно зменшується, кажуть братчани. «Згідно з Законом  України «Про державний бюджет України на 2019 рік» передбачено бюджетну програму «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам» на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зон спостереження з обсягом фінансування 137 мільйонів 499  тисяч гривень. Водночас, до кінця поточного року НАЕК «Енергоатом» відповідно до статті 12 Закону Україні «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», а також фінансового плану Енергоатому на 2019 рік, перераховує на ці цілі 551 мільйон 238 тисяч гривень. Таким чином, відбувається фактично обкрадання мешканців зон спостереження атомних електростанцій», - зазначила голова Братської  районної ради Людмила Суровцева.

Своє ставлення до продовження строку експлуатації енергоблока №3 також висловили представники громадської організації «Зелений світ». Ні до них, ні до атомників запитань у мешканців Братського району не виникло.

Тож громадські слухання визнали такими, що відбулися, а до протоколу внесли пропозицію про звернення до Верховної ради України щодо внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2019 рік». Громада наполягає на перерахуванні всіх без винятку коштів, передбачених для населених пунктів зон спостереження атомних електростанцій, а також поверненні недоотриманих коштів на соціально-економічну компенсацію ризику населення до місцевих бюджетів.