Діяльність

У зоні спостереження ЮУАЕС тривають громадські слухання з питання продовження терміну експлуатації енергоблока №3

Розмір шрифту

Скинути
23.10.2019

Бузька об’єднана територіальна громада (ОТГ) стала п’ятою громадою у зоні спостереження ЮУАЕС, де місцеві мешканці обговорили питання продовження строку експлуатації енергоблока №3 атомної електростанції. Слухання відбулись 19 жовтня. Не зважаючи на погожий вихідний день, мешканці села відклали роботу на присадибних ділянках та прийшли послухати інформацію про обґрунтування безпеки продовження виробничого життя третього енергоблока ЮУАЕС.

Проектний термін експлуатації енергоблока №3 ЮУАЕС завершиться в лютому 2020 року. До цього часу южноукраїнські енергетики мають намір виконати всі необхідні заходи та отримати ліцензію на його довгострокову експлуатацію. Наразі енергоблок №3 ЮУАЕС перебуває у тривалому планово-попереджувальному ремонті (ППР), який  орієнтований саме на продовження строку експлуатації. Триває активна фаза заміни, реконструкції та модернізації обладнання для приведення його у відповідність до сучасних вимог і норм безпеки. Одним з важливих елементів передбаченої законодавством України процедури, що передує отриманню дозволу на довгострокову експлуатацію атомного блока, є громадське обговорення.

«Мета цих слухань - не прийняття рішень. Рішення у сфері використання ядерної енергії приймає Державна інспекція ядерного регулювання України. Громадські слухання в рамках українського законодавства передбачають право на участь громади в обговоренні питань, що стосуються довкілля. Такі заходи спеціально проводяться для того, щоб донести інформацію до населення від прямих джерел, у даному випадку - представників експлуатуючої організації, а саме ЮУАЕС. Мешканці навколишніх населених пунктів можуть вносити свої пропозиції, заперечення. Все це протоколюється і надається в Державну інспекцію ядерного регулювання. Там, приймаючи рішення, беруть до уваги і думку громади», - пояснив присутнім начальник юридичного управління ЮУАЕС Олександр Смірнов.

Місцеві мешканці заслухали доповідь заступника головного інженера ВП ЮУАЕС з продовження строку експлуатації, технології та інжинірингу Ігоря Кравченка, який розповів про ситуацію в енергетичному секторі України та світу,  порівняв переваги та недоліки різних джерел енергії:  «Щоб компенсувати атомну генерацію України (а це 15 енергоблоків АЕС) сонячною, доведеться вкрити панелями третину території нашої держави. Зважайте, що вироблятись ця енергія буде лише вдень. Чим компенсувати нічні провали?» Такі приклади, прості і зрозумілі, заставляли присутніх замислитись та більш критично ставитись до закликів представника громадської організації «Зелений світ» Сергія Колєснікова виступати проти продовження терміну експлуатації енергоблока №3.

Загалом у Бузькій громаді, яка налічує майже чотири тисячі осіб і об’єднує два села – Бузьке та Таборівку, про ЮУАЕС поінформовані. «Багато наших людей з села працюють на атомній електростанції, задоволені роботою, зарплатою», - зауважила п.Лариса, працівниця Бузького сільського будинку культури. «Наше населення відчуває пряму вигоду від сусідства з АЕС, – пояснив голова Бузької ОТГ Юрій Заволока.  – Для нас діє пільга на оплату електроенергії 30 %. А це дуже важливо, оскільки наше село  специфічне, майже всі тут займаються тепличним господарством, використовують електроенергію і для поливу, і для обігріву рослин. Ми підтримуємо наміри атомників продовжити термін експлуатації  енергоблока №3 за умови виконання усіх заходів, що гарантують безпеку. Я висловлюю думку громади, оскільки ми готувались до слухань, наші депутати спілкувались з мешканцями, пояснювали їм, що це за захід і для чого він проводиться. Загальні тенденції були зрозумілі ще до початку засідання. Але ми за законом маємо надати мешканцям можливість почути аргументи атомників та кожному висловити свою думку». 

Під час обговорення слово взяла перший заступник голови Вознесенської райдержадміністрації  Тетяна Панова: «Я як місцевий житель вирішила взяти участь у слуханнях. Інформація була корисна, люди все зрозуміли. Ми повинні рухатись далі, розвивати атомну енергетику. Енергоблоки вже побудували, ми ними користуємось, нікуди від цього не дінемось. Якщо надалі нічого не робити, а просто зупинити енергоблоки, тут буде запустіння і забуття. Зараз ми маємо на нашій території потужний промисловий об’єкт і преференції від його роботи. Як посадова особа я не перший рік займаюсь питаннями надходження субвенції зони спостереження, її використанням. Наприклад, цього року усі кошти, що надійшли на Вознесенський район, направлені на будівництво шкільної спортивної зали в с. Бузьке та на придбання калій йодиду».

Слухання тривали приблизно дві години. Свою позицію висловили усі охочі. Кожен виступ запротокольований, а громадські слухання в Бузькій ОТГ визнані такими, що відбулися.