Діяльність

У зоні спостереження ЮУАЕС тривають громадські слухання з питання продовження терміну експлуатації енергоблока №3

Розмір шрифту

Скинути
09.10.2019

У зоні спостереження Южно-Української АЕС триває серія громадських слухань з питання продовження експлуатаційного строку енергоблока №3 ВП ЮУАЕС. 7 жовтня таке обговорення відбулося у с. Благодатне. У заході взяли участь 69 осіб та одна громадська організація. Серед присутніх – представники місцевого самоврядування, депутати, активісти Благодатненської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) та просто небайдужі мешканці сіл Садового, Благодатного, Виноградного Яру, Семенівки, Рябоконево тощо.

Діалог з атомниками стосовно продовження експлуатації ядерної установки присутні вели не вперше. У 2013 та 2015 роках більшість з них вже брали участь у громадських слуханнях, які передували отриманню дозволу на довгострокову експлуатацію першого та другого мільйонників ВП ЮУАЕС. Проте як мешканці об'єднаної територіальної громади такий досвід присутні отримали вперше.

Голова Благодатненської ОТГ Володимир Неграй ще до початку заходу зазначив, що питання обговорювалось в колективах і на слухання прийшли небайдужі люди, які готові донести отриману інформації до інших представників громади. «Атомна енергетика сьогодні потрібна Україні, адже забезпечує її енергетичну незалежність від інших країн. Є певні питання стосовно продовження строку експлуатації енергоблоків, які хвилюють жителів нашої ОТГ. Для того ми і проводимо ці громадські слухання, щоб почути відповіді від спеціалістів, а не керуватися чутками та міфами», - висловив він свою думку.

Заслухавши звіт атомників про роботи, виконані на третьому енергоблоці з метою підвищення надійності та дотримання сучасних норм безпеки, у присутніх була нагода поставити запитання та отримати на них відповіді. Зокрема, цікавились міжнародним досвідом пролонгації експлуатаційного строку ядерних установок. Спікери доповіли, що така практика є розповсюдженою. На сьогоднішній день з 449 атомних енергоблоків у світі більше 300 працюють понад 30 років.

Винесли учасники слухань і конкретні пропозиції. Вони просять енергетиків посприяти поверненню відрахування за ризик проживання в зоні спостереження атомної станції. Через недосконале законодавство об’єднана територіальна громада перестала отримувати ці кошти з 2018 року. Усі гроші, які мають належати Благодатненській ОТГ, а це 1 мільйон 100 тисяч гривень, залишаються в Арбузинському районі. Крім того, запропоновано збільшити пільги на електроенергію з 30% до 50%. Учасники слухань вважають, що платити за зменшеними тарифами мають не лише мешканці зони спостереження АЕС, а й підприємства, які тут працюють. Ці пропозиції внесли до протоколу громадських слухань.