Діяльність

Тривають громадські слухання з питання продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЮУАЕС

Розмір шрифту

Скинути
28.10.2019

Про підготовку енергоблока №3 до роботи у надпроектний період провідні фахівці ВП ЮУАЕС доповідали 23 жовтня 2019 року у Доманівській об’єднаній територіальній громаді.

Доманівський район входить до зони спостереження  ЮУАЕС. Населення територій, на яких працюють ядерні установки, має право на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності цих об'єктів відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку». До кінця поточного року НАЕК «Енергоатом», яка є оператором чотирьох діючих АЕС, згідно зі ст. 12 Закону «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» і фінансовим планом на 2019 рік, має перерахувати на ці цілі 551,238 млн грн. Розпорядником бюджетних коштів є Міністерство розвитку громад і територій (донедавна Міністерство регіонального розвитку).      Проте субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС, складе цього року лише 137 млн 499,5 тис. грн. Розподіл коштів між бюджетами областей, районів і міст обласного підпорядкування виконується з урахуванням кількості населення, яке проживає в зоні спостереження атомних станцій.  Зокрема, населені пункти, що знаходяться поблизу Южно-Української АЕС (це п’ять районів і два міста) отримають трохи більше двадцяти дев’яти мільйонів  гривень.  На Доманівський район надійде майже три мільйони.

«Та кошти ці надходять у райони, а не безпосередньо на місця, бо в Законі не йдеться про об’єднані громади, їх створено порівняно недавно. Тож ми звернулися до Верховної Ради з цього приводу, та відповіді не отримали», - зауважила секретар Доманівської селищної ради Галина Шульгіна. – Хотілося б залучитися  підтримкою атомників у цьому питанні».

Учасники заходу підтримали свою землячку та визнали, що атомники зробили чимало аби енергоблок №3 став більш надійним.  Наведена інформація переконала, що він зможе працювати у надпроектний строк безпечно.

У той же час, мешканці Доманівки звернули увагу на соціальну складову та запропонували  разом відстоювати законні інтереси перед державою. Переконані доманівці і в тому, що мають менше платити за електричну енергію. Пропонують збільшити пільгу з 30 до 50%, причому не тільки для населення, а й для юридичних осіб. Хочуть також підтримати клопотання генерального директора ВП ЮУАЕС депутата облради Володимира Лісніченка про збільшення відрахувань компанії «Енергоатом» на соціально-економічну компенсацію ризику населення з 1% до 2%.

Усі зауваження та пропозиції учасників заходу внесли до протоколу, який буде передано до Державної інспекції ядерного регулювання України.