Діяльність

Громадські слухання з питань продовження експлуатації енергоблока №3 ЮУАЕС відбулися в Прибузькій ОТГ

Розмір шрифту

Скинути
29.10.2019

Провідні фахівці Южно-Української атомної електростанції презентували матеріали з обґрунтування безпеки продовження строку експлуатації енергоблока №3 та можливого впливу на навколишнє середовище мешканцям Прибузької  об’єднаної територіальної  громади (ОТГ). Громадські слухання відбулись 25 жовтня. Це дев’ята за рахунком зустріч атомників з мешканцями 30-кілометрової зони ЮУАЕС. 

ОТГ об’єднує  три сільські ради – Прибузьку, Акмечетську та Богданівську, до складу яких входять 13 сіл. У об’єднаній територіальній громаді мешкає понад п’ять тисяч осіб. Для участі в громадських слуханнях зареєструвались 84 людини, серед них представники двох громадських організацій.

У прибужан було чимало запитань як до атомників, так і до голови ОТГ Віктора Матющенка. Субвенцію з державного місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС, Прибузька ОТГ не отримує вже кілька років, оскільки гроші надходять на районну раду, яка їх розподіляє. У схожій ситуації опинилися й інші об’єднані територіальні громади. Користуючись присутністю на слуханнях представника Міністерства  енергетики та захисту довкілля України, директора Департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Олега Корікова, мешканці Прибужжя звернулися до нього з проханням посприяти зміненню механізму розподілу субвенції.

«Ми підтримуємо будь-які ініціативи, спрямовані на те, щоб компенсація ризиків населенню відбувалася якомога краще та справедливіше. Місяць тому Міністр енергетики та захисту довкілля надіслав запит на Міністерство фінансів, щоб навести лад у цій царині», - зазначив Олег Коріков. Зі свого боку ДП «НАЕК «Енергоатом» гроші, а це 1% від вартості реалізованої продукції, перераховує вчасно і в повному обсязі. За словами директора Департаменту, з 2010 року Енергоатом перерахував на ці цілі суму, що перевищує 2,5 мільярда гривень. Натомість органи місцевого самоврядування отримали лише 1 млрд 66 млн грн. До кінця цього року енергетична компанія сплатить до державного бюджету майже 551 млрд гривень, на місця, згідно з законом «Про Державний бюджет України на 2019 рік», буде розподілено лише 137,4 мільйона гривень. Зона спостереження Южно-Української АЕС отримає 29 млн 147 тис. грн.

Учасники громадських слухань запропонували збільшити пільгу на оплату  електроенергії для населення зони спостереження з 30 до 50%, а також встановити її для юридичних осіб. Усі зауваження та пропозиції учасників заходу внесли до протоколу, який передадуть Державній інспекції ядерного регулювання України.

Довідка. ЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною встановленою потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 550 млрд кВт·год. електричної енергії. ВП ЮУАЕС  сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2015 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.