Прес-центр

Для Олександрівського водосховища встановлено новий режим роботи

Розмір шрифту

Скинути
14.08.2019

Міжвідомча комісія з узгодження режимів роботи водосховищ та водогосподарських систем басейну річки Південний Буг 6 серпня 2019 року встановила новий режим роботи Олександрівського водосховища. Причиною скликання комісії стало зменшення водності річки Південний Буг. Гідроенергетикам приписано пропускати через Олександрівську ГЕС 12 кубометрів води за секунду.

Згідно з санітарними нормами через Олександрівську гідроелектростанцію у пониззя річки має надходити щосекунди не менше 17 кубометрів води. Таких правил гідроенергетики чітко дотримуються. Забезпечувати у літню межень санітарні витрати та водогосподарські потреби населених пунктів, що знаходяться нижче Олександрівської ГЕС, дозволяють попуски з водойм, котрі розташовані у верхів’ї річки, зокрема, зі Щедрівського та Ладижинського, а також спрацювання Олександрівського водосховища.

Цього року запас Олександрівської водойми почали використовувати, починаючи з 28 липня. За десять днів його рівень було знижено з 16 метрів до 14,8 метра. Спрацьовувати водойму можна до позначки 14,35 м, - саме такий рівень потрібен для забезпечення роботи Ташлицької гідроакумулюючої електростанції. Запасу води (5,4 млн кубометрів) вистачить ще приблизно на тиждень, кажуть гідроенергетики. До того ж прогноз Вінницького обласного центру гідрометеорології щодо  збільшення водності річки впродовж серпня-вересня є невтішним.

«На позачерговому засіданні міжвідомчої комісії, яка узгоджує режими роботи водосховищ басейну річки Південний Буг, прийнято рішення про перехід роботи Олександрівської ГЕС на санітарний попуск 12,1 кубометрів за секунду, - розповів начальник гідротехнічного цеху каскаду ГЕС - ГАЕС Олексій Гірський. – На засіданні комісії також було зроблено висновок, що проведення тривалих попусків для підтримання санітарних витрат в розмірі 17 кубометрів за секунду в період маловоддя є неможливим, бо спрацьовуються усі водойми. Було підкреслено, що без вирішення питання підняття рівня Олександрівського водосховища вказана проблема буде виникати постійно».

Окрім того, на засіданні комісії йшлося про необхідність розроблення нових правил експлуатації каскаду бузьких водосховищ, які б враховували суттєву зміну водності Південного Бугу, водозабір великих населених пунктів і підприємств, зрошувальних систем та багато іншого, що не відображено в діючих правилах.

Олександрівське водосховище як водний акумулятор використовується з 2010-го року. На сьогодні дозволений рівень водойми 16 метрів. Для роботи двох агрегатів ГАЕС вистачає 14,35 м. Тож за низького припливу з верхів’їв Бугу, запас Олександрівського водосховища використовується для забезпечення санітарно-господарських потреб Миколаївської області.

Проект добудови Ташлицької ГАЕС  передбачає підняття рівня водосховища до позначки 20,7 метра. Причому, роботу цю планується проводити лише під час весняної повені, коли води для збільшення водосховища вистачатиме. За такої умови, кажуть гідроенергетики, сприятливий водний період у нижній течії Південного Бугу можна було б забезпечувати впродовж усього року.

Довідка. Міжвідомча комісія з узгодження режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем басейну річки Південний Буг – постійно діючий консультативно-дорадчий орган при Південно-Бузькому басейновому управлінні водних ресурсів Держводагентства України. Її було створено для координування питань, пов'язаних з раціональним і комплексним використанням водних ресурсів річок басейну Південного Бугу, забезпечення  населення та галузей економіки регіону водою з врахуванням екологічних вимог і потреб учасників водогосподарського комплексу шляхом встановлення оптимальних режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем.